Budynki energooszczędne:
Są to budynki, które zużywają mniej energii do ogrzewania, przygotowania ciepłej wody użytkowej jak również do oświetlenia. Można je podzielić na kategorie: 7, 5, i 3 litrowe, co oznacza, że potrzeba 7, 5 i 3 litrów oleju do ogrzania m2 powierzchni rocznie, odpowiednio dla danej kategorii. Wynik taki można osiągnąć, projektując budynek o odpowiedniej szczelności termicznej i powietrznej. Eliminuje to straty energii związane z przenikaniem energii cieplnej przez przegrody i szczeliny. Poprawnie wykonany projekt oraz budynek, to taki, w którym uniknięto zjawiska powstawania mostków cieplnych. Znaczenie ma też bryła budynku - kształty zwarte są bardziej efektywne energetycznie od rozłożystych. Duże powierzchnie przeszklone od południa i minimalizowanie liczby otworów okiennych od północy wpływają również pozytywnie na bilans energetyczny obiektów.
Konstrukcja takiego budynku może być dowolna, również mieszana (murowana lub szkieletowa). Dodatkowo budynki takie można wyposażyć w instalację wentylacji mechanicznej z rekuperacją (odzyskiem ciepła) oraz gruntowym wymiennikiem ciepła. Budynki z takimi instalacjami są droższe w budowie ale znacznie tańsze w eksploatacji.
Budynki energooszczędne są lepiej zaprojektowane, lepiej wykonane od budynków tradycyjnych i dlatego mają większą wartość na wtórnym rynku nieruchomości oraz ich wartość będzie spadać znacznie wolniej niż zwykłych budynków, co oznacza, że decydując się na wersję energooszczędną, inwestujemy w przyszłość, a taki budynek w najbliższych latach będzie wyceniany znacznie wyżej od zwykłego obiektu, zbudowanego według tradycyjnych metod.